<%@ Language=JavaScript %> mirdita
 
         
Mirdita , miresevini ne www.mirdita.net Letersi, Histori, Art& Kulture, Forum, E-Mail falas me .. @mirdita.net  

Mirësevini në www.mirdita.net 

 

 

  :: Bajraket e e Mirdites

  :: Gjak dhe bore ne Gusht

  :: Kontributi i Mirdites..J.Bulo

 :: Ne gjurmet e orgjines se kastrioteve

:: Permbajtja

  :: Mirdita Prejardhja e emrit

  :: Familja e Kastriotėve

  :: Mirdita Territori        

  :: Islamizimi ne Shqiperi....

  :: Krijimi i enklavave kristjane

  :: Kisha dhe prelatat katolike

  :: Shqiptaret ne Mesjete

    :: Kapitulli i Trete (Gj.Ndoj)

  :: Kapitulli i Katert (Gj.Ndoj)

   :: Kapitulli i Gjashte (Gj.Ndoj

   :: Kapitulli i shtate (Gj.Ndoj)

   :: Kapitulli i Tete (Gj.Ndoj)

   :: Kapitulli i Nente (Gj.Ndoj)

  :: Kapitulli i Dhjete (Gj.Ndoj)

   :: Kapituli i Njimbedhjete

   :: Kapitilli i Dymbedhjete

  :: Kapitilli i Trembedhjete

  :: Kapitulli i Katermbedhjete

  :: Kontakt Admin

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 

 

 Gj.Ndoj

HYRJE

 

Historia e qytetėrimit tė popujve pėrbėn dhe identitetin e tyre. Ky identitet historik i shoqėron kėta popuj nė mėnyrė tė pashmangshme dhe ndikon pak ose shumė nė tė ardhmen e tyre. Kjo e kaluar historike kur ėshtė e vėshtirė tek popujt pėrkatės, jo rrallė ndodh qė mė tepėr ta pengojė sesa ta ndihmojė tė ardhmen e tyre. Pėr tė shmangur efektet negative tė sė shkuarės historike shqiptare pėr tė ardhmen e tyre, duhet sė pari tė identifikohet mė mirė dhe tė pranohet me kurajo e vėrteta mbi ecurinė dhe mbijetesėn historike tė tyre.

E vėrteta historike e shqiptarėve, me gjithė peripecitė e zig-zaget e saj, ėshtė historia e njė populli me qytetėrim tė lashtė. Rezultantja e pėrpjekjeve tė kėtij populli pėrballė asimilimit tė qytetėrimeve tė tjera si; ai helen, romak, bizantino-sllav dhe sė fundi ndaj atij turko-aziatik, ėshtė mbijetesa e kulturės iliro-arbnore. Kjo kulturė e influencuar dhe nga civilizimet e tjera qė pėrmendėm, padyshim ėshtė dhe bazamenti kulturor mbi tė cilin lindi dhe u formua kombi shqiptar.

Historiografia shqiptare nė kėtė pikė nuk ka qenė mjaft e guximshme dhe objektive pėr ta thėnė tė vėrtetėn. Historianėt shqiptarė kanė shkruar historinė e shqiptarėve duke u bazuar mė tepėr mbi kundėrvėniet ndaj tezave tė akademikėve dhe historianėve tė huaj, sesa duke u bazuar nė njė punė studimore, tė pėrgjithshme dhe tė provuar ashtu siē ka ndodhur nė ngjarjet dhe nė mėnyrė objektive. Deformimet dhe shmangia nga e vėrteta historike kanė ndodhur jo vetėm pėr shkak tė influencave dhe politikave konjukturale, por pikėsėpari, se klasa politike shqiptare duke u nisur nga interesa tė ēastit dhe jo nga interesa afatgjata e “ndrydhi” mendimin shkencor, veēanėrisht atė historik.

Nisur nga kėto, por dhe i bindur se e vėrteta historike e shqiptarėve i ndihmon ata nė rrugėn e tyre nė tė ardhmen, vendosa pas njė kohe mbi 15 vjeēare (i karakterizuar dhe i pushtuar nga kjo ndjesi), tė shkruaja kėtė libėr.

Nė kėtė libėr, pretendimi im mė i madh ishte zgjedhja e njė pikėvėshtrimi relativisht tė ri historik, ku lexuesi tė kuptojė, tė bindet ose tė paktėn tė tundohet se historia e popullit shqiptar nuk ėshtė plotėsisht ajo qė kemi mėsuar.

Me punėn time modeste gjatė trajtesės nė kėtė libėr fokusohet Shqipėria e Veriut e veēanėrisht mirditasit e territori i tyre.

Nuk ėshtė e vėshtirė tė shquhet qartė se kultura iliro-shqiptare identifikohet mė qartė se kudo tjetėr nė territoret e pirustėve e tė albanėve e qė mė vonė pjesa mė e madhe e kėtyre territoreve u quajtėn Dukagjin e Mirditė.

Nuk ėshtė i rastit fakti se aty ku u ngjiz nė fillim kultura arbnore-shqiptare, po aty historia identifikoi dhe fuqinė mė tė madhe mbijetuese tė kėsaj kulture.

Libri ka 2 pjesė tė ndara nė 15 kapituj.

Nė pjesėn e parė tė tij pėrfshihen koncepte pak a shumė tė njohura si; lindja e kulturės arbnore-shqiptare si vazhduese e qytetėrimit dhe kulturės ilire, procesi i shtetformimit nė mesjetė dhe fisnikėria shqiptare. Principatat mesjetare dhe raportet me Bizantin, Mbretėrinė Serbe, anzhuinėt dhe mė vonė me invadorėt e rinj osmanė.

Po nė kėtė pjesė tė librit bėhet fjalė pėr invazionin osman, luftėn e shqiptarėve kundėr turqve me nė krye heroin Gjergj Kastriot – Skėnderbeun. Rėnia e qėndresės sė organizuar kundėrosmane tė shqiptarėve etj.

Temė shumė e rėndėsishme e kėsaj pjese janė pasojat e pushtimit si osmanizimi dhe islamizimi, emigracioni dhe pasojat katastrofike tė tij brenda dhe jashtė Shqipėrisė, formimi i enklavave kristiane, Mirdita dhe roli i saj nė rezistencėn dhe mbijetesėn e shqiptarėve deri nė fillimin e lėvizjes kombėtare shqiptare.

Nė pjesėn e dytė tė kėtij libri vihet re se roli i enklavave kristiane dhe veēanėrisht i Mirditės, pas Lidhjes sė Prizrenit fillon dhe zbehet. Shkaku qė ky fenomen del mė nė evidencė lidhet me dy aspekte themelore:

1.     Mirdita u “formua” nga gjithė shqiptarėt qė e konsideruan armik tė pėrgjithshėm Turqinė dhe pėr rrjedhojė, kėta shqiptarė e formuan Mirditėn pėr tė luftuar kundėr Turqisė.

Kur “i sėmuri i Bosforit”, pas Kongresit tė Berlinit (13 qershor 1878), u projektua nga Fuqitė e Mėdha pėr t’u tėrhequr nga Ballkani, “u dobėsua armiqėsia kundėr Turqisė”.

2.     Shqiptarėt e islamizuar (qė pėrbėnin dhe shumicėn e shqiptarėve nė Ballkan), filluan dhe ata si shqiptarėt kristianė pėrpjekjet e tyre pėr tė mbijetuar nė kushtet e reja, kur mbrojtja nga Turqia u dobėsua dhe nuk pėrbėnte me garanci pėr tė ardhmen e tyre.

Ky ėshtė dhe mjedisi ku formėsohet kombi shqiptar dhe lėvizja kombėtare e cila orientohej jo aq kundėr Turqisė, sesa kundėr tendencave shoviniste tė shteteve tė reja kristiane ballkanike. Zeniti i Mirditės nė histori janė kryengritjet e viteve 1862 dhe ajo e viteve 1876-1877. Ndėrsa pas tyre e sidomos pas lidhjes sė Prizrenit 1878 fillon gradualisht perėndimi i saj. Roli i saj vazhdon tė jetė nė pėrpjekjet e shqiptarėve pėr pavarėsi 1910-1912, derisa pas luftės sė dytė me ardhjen e komunistėve nė pushtet kjo trevė integrohet nė shtetin unitar shqiptar (1945-1952).

Pėrveē tematikės sipas pjesėve dhe kapitujve tė librit, evidentohet qartė dhe fokusohet dhe roli i individėve tė shquar qė kanė qenė protagonistė tė ngjarjeve historike, por dhe tė kulturės e vetėdijes tonė kombėtare.

Rendi i parė i kėtyre individėve tė shquar me gjak arbnor-mirditas i takon periudhės sė parapushtimit dhe procesit tė vendosjes sė plotė tė tij nė shumicėn e territoreve tė banuara prej shqiptarėve. Disa nga kėta shqiptarė tė mėdhenj janė pėrveē Gjergj Kastriotit, edhe Leka III Dukagjini, Gjon Gazulli, njerėzit e familjes Albani, Marin Barleti, Marin Bicigemi, Leonik Tomen etj. Shumica e tyre, por dhe shumė tė tjerė, emigruan kryesisht nė Itali nga fundi i shekullit XV dhe fillimi i shekullit XVI.

Nė rendin e dytė trajtohen individėt e shquar dhe burrat e mėdhenj shqiptarė-mirditas qė ruajtėn frymėn e tė parėve tė tyre, dhe bėnė pėrpjekje ta rritnin nderin e shqiptarėve dhe tė zgjonin tek ata ndjenjėn e ekzistencės sė tyre, pėrkatėsinė e tyre si komb, popull me qytetėrim tė vjetėr, por dhe me histori tė madhe. Disa nga kėta individė tė shquar janė abatėt e Mirditės; Gazulli, Gaspėr Krasniqi, mirditasit e tjerė si: Prengė Doēi, Pashko Vasa, prijėsit dhe kapedanėt Bibė Pashė Doda dhe Prengė Pashė Mirdita, mė vonė dhe Dedė Koleci, Gjergj Fishta e Ndre Mjeda, Nikollė Kaēorri, Ambroz Marlaskaj etj.

Kėta rilindas nuk kishin reshtur sė bashkėpunuari me vėllezėrit e tyre arbėreshė, sidomos me ata tė Italisė sė Jugut. Madje kur pėrmendėm mė lart ata, ishte mė e natyrshme tė rreshtonim krahas tyre edhe De Radėn, Zef Seremben, Dhimitėr Kamardėn, Zef Skiroin etj., apo dhe intelektualėt shkodranė si Zef Jubanin, Gurakuqėt, Pal Dod Masej, Ndoc Nikaj, etj.

Gjithė kėtė plejadė personalitetesh kombėtare si pasardhėse e denjė e aristokracisė sė ndritur dhe e intelektualėve mesjetarė shqiptarė, me pėrmasa europiane, e solli historia e ēėshtjes shqiptare nė skenė nė fundshekullin XIX dhe fillimin e shekullit XX. Kėta themelues dhe zhvillues tė ideologjisė kombėtare shqiptare duke ruajtur tradicionin autentik tė kulturės shqiptare janė pėrmendur me gjysmė zėri ose janė harruar nga historiografia jonė, megjithėse ata i falėn Shqipėrisė dhe shqiptarėve mė tepėr se kushdo tjetėr dashuri, nder, lavdi, kredibilitet dhe gjithēka nga lumturia dhe jeta e tyre.

Mjafton tė pėrmendet vlerėsimi i Ismail Qemalit pėr Prengė Doēin kur thotė “Ne e bėmė si e bėmė Shqipėrinė. Ai do ta bėnte pa ne e mė mirė se ne”.

Apo Edith Durham: “Prengė Doēi ėshtė njė nga burrat mė tė mėdhenj qė ka nxjerrė Shqipėria” etj, etj.

Ndėrsa unė, autori i kėtij libri, kam mbaruar studimet pėr histori, jam nga Mirdita, megjithatė e kam njohur shumė vonė veprėn e rilindėsit tė madh. Kam mėsuar qė nė mėsimet e para, njerėz tė shquar por dhe tė zakonshėm, kam mėsuar ngjarje e pėrpjekje sporadike tė luftės sė shqiptarėve, por nuk kisha mėsuar historinė e njerėzve tė pėrmasave tė pazakonta si Prengė Doēi, Bibė Pasha e Prengė Pashė Mirdita, Gjergj Fishta, Ambroz Marlaskaj etj.

Apo s’kisha mėsuar ngjarje tė tilla si kryengritja e vitit 1862 dhe ajo e viteve 1976-77 nė Mirditė qė do tė ishte prologu i njė lėvizjeje tė vėrtetė nacionale sipas njė vizioni tė qartė shqiptaro-arbėresh. Ndėrkohė qė kisha mėsuar “rolin progresiv” tė kryengritjes sė Haxhi Qamilit qė jo vetėm ishte me frymėzim islamik e turkoman dhe pa frymė kombėtare, por ishte njė lėvizje qė shkaktoi vetėm rrėnim dhe vėllavrasje mes shqiptarėsh duke e dėmtuar rėndė ēėshtjen e tyre.

Kur i mėsova kėto dhe shumė tė tjera, pėrveē krenarisė qė ndjeva pėr historinė e popullit tonė, njėkohėsisht ndjeva dhe shqetėsimin, se pse ėshtė shmangur e vėrteta?

Pse nuk ėshtė shkruar historia gjithnjė ashtu siē ėshtė?

Pse janė lėnė nė harresė burra tė mėdhenj tė kombit, pavarėsisht se sot pėr ne ėshtė nder e krenari t’i kujtojmė si udhėrrėfyesit tanė?

T’u jepja njė pėrgjigje tė saktė kėtyre pyetjeve, e pata mė tė vėshtirė se tė shkruaja kėtė libėr, si njė pėrpjekje pėr tė zbuluar sadopak tė vėrtetėn nga e kaluara jonė. Jam i bindur se e vėrteta mbi shqiptarėt dhe historia e tyre i bėn ata mė dinjitozė pėr tė ardhmen e tyre.

 

Autori

05.04.2004

 

Të gjitha të drejtat e rezervuara © 2003 mirdita.net