<%@ Language=JavaScript %> mirdita
 
         
Mirdita , miresevini ne www.mirdita.net Letersi, Histori, Art& Kulture, Forum, E-Mail falas me .. @mirdita.net  

Mirësevini në www.mirdita.net 

 

 

  :: Bajraket e e Mirdites

  :: Gjak dhe bore ne Gusht

  :: Kontributi i Mirdites..J.Bulo

 :: NĖ GJURMĖT E ORIGJINĖS SĖ KASTRIOTĖVE

:: Permbajtja

  :: Mirdita Prejardhja e emrit

  :: Familja e Kastriotėve

  :: Mirdita Territori

  :: Islamizimi ne Shqiperi....

  :: Krijimi i enklavave kristjane

  :: Kisha dhe prelatat katolike

  :: Shqiptaret ne Mesjete

  :: Kontakt Admin

 

 
 

Mirdita.net interviston veteranin dhe shkrimtarin

Ndu Dod Biba 

www.mirdita.net beri nje interviste te shkurter me veteranin dhe shkrimtarin Ndue Dod Biba ku edhe se ne pension po i perkushtohet Librit dhe shkrimet e tij te fundit te botuara tani ne kohet e fundit po percjellen me mjafte interes jo vetem nga bashke moshataret dhe patriotet e tij po edhe nga mjafte te rinje qe sot po kerkojne te njohin me se miri historin e vertet te Mirdites gjithmon e shterberuar nga shteti per arsyet e tij per ta mbajtur Mirditen nen kthetrat e veta.
 


www.mirdita.net :  Z. Ndue Dod Biba , lexusi Mirditor dhe aije Shqiptar shum pak ka ditur per Mirditen dhe as edhe nje her luftrat e saj per ekzistence dhe per liri nuk jan pasqyruar . Si eshte njohur treva e Mirdites ne shekuj?

Ndue Dod Biba : Mirdita ėshtė njė trevė autoktone qė historikisht ka bėrė njė luftė titanike ndaj pushtuesit tė huaj. Kjo luftė e bėri Mirditėn rezistente dhe krenare. Ajo zhvillonte herė pas here kuvende mbarė popullore nė tė cilat merreshin vendime tė prera. Mirėpo kėto kuvende u bėnė pengesė serioze pėr pushtuesit turq dhe rreth vitit 1814 sistemi turk zhvendosi kėto kuvende dhe krijoi si njėsi administrative, bajraqet. Kėto bajraqe u krijuan nė Mirditė, Dukagjin, Pukė dhe Kosovė.

www.mirdita.net : I nderuar Ndue Dod Biba eshte shum interesante qe ti bejme te njohur edhe vizitorve te mirdita.net. Sa ishin bajraqet e Mirdites dhe kush ishin ato ,dhe si ishin te organizuar bajraqet?

Ndue Dod Biba: Nė Mirditė fillimisht u krijuan tre bajraqe, ai i Oroshit, Spaēit dhe Kushnenit. Mė vonė u krijua edhe bajraku i Fanit dhe ai i Dibrrit, kėshtu Mirdita u bė me 5 bajraqe. Formuan besėlidhjen e tyre dhe krijuan flamurin i cili ishte njė beze e kuqe me njė dorė tė bardhė me pesė gishta. Ky flamur presupozonte pesė bajraqet e bashkuar. Mė vonė, rreth vitit 1818 u shkėputėn edhe tre bajrakėt e Kthellės nga administrata e Matit pėr shkak tė keqtrajtimit dhe taksave tė larta qė u vinte Pash Sakat Zagolli. Bajrakėt e Kthellės u kthyen me Mirditėn duke i bėrė kėrkesė Lleshit tė Zi tė Gjomarkajve, i cili e dha lejen pėr kėtė bashkim. Mirdita nė kėtė periudhė bėhet me tetė bajrakė.
Po nė kėtė vit, edhe bajrakėt e Lezhės u lidhėn me Mirditėn. Tani Mirdita bėhet me 12 bajrakė:


1. Oroshi    2. Spaēi   3. Kushneni  4. Fani  5. Dibrri 6. Selita  7. Kthella  8. Rranza  9. Kryezezi   10. Bulgri
11. Manatija  12. Vela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Të gjitha të drejtat e rezervuara © 2003 mirdita.net