<%@ Language=JavaScript %> mirdita
 
         

Mirdita , miresevini ne www.mirdita.net Letersi, Histori, Art& Kulture, Forum, E-Mail falas me .. @mirdita.net                        

   English
 

  

 :: Poetė tė rinj Mirditorė

  :: Aurora Gjini

  :: Besjan Dedaj

  :: Desdemona Pepa

  :: Dorian Lleshi

  :: Dorina Laskaj

  :: Drinalda Preci

  :: Eglantina Beci

  :: Eneida Fizi

  :: Fatmira Gjini

  :: Luiza Melyshi

  :: Gjoziana Arapi

  :: E-maili Juaj

  :: Kontakt Admin

 

 

 

 

 

 


 
 
 
 
 

 

NJĖ DITĖ

 

Njė ditė do tė rrėmbej
Petalet dhe rrėnjėt e luleve tė reja
Dhe do t'i rimbjell nė dheun
E brishtė tė trupit tim.
Njė ditė si vetvetja do tė riēelin
Nė emrin e njė stine,
Gjethe tė parėna tė njė ėndrre.
Njė ditė do tė bėhen
Fletėt e dyndjes sė njė kohe…
Njė ditė do tė rrėmbej
Petalet dhe rrėnjėt e luleve tė reja
Do t'i hedh nė njė mrekulli,
Njė mrekulli ndėr tė tjera…

LARGIM I HESHTUR

Po ikėn…
Meteorėt si qirinj po fiken.
Malli do vijė i zhveshur,
E plotė heshtja do bjerė,
Vetmia mbi supin tim
Kokėn do mbėshtesė
E tanishmja s'do ta kuptojė
Fletėn e shkruar…
Dhe njė lot tė dlirė.
Ti po ikėn… matanė
oqeanit ta pa anė.

                    

 

                                                                                       

Të gjitha të drejtat e rezervuara © 2003 mirdita.net