<%@ Language=JavaScript %> mirdita
 
         

Mirdita , miresevini ne www.mirdita.net Letersi, Histori, Art& Kulture, Forum, E-Mail falas me .. @mirdita.net                        

   English
 

 

  :: Bajraket e e Mirdites

  :: Gjak dhe bore ne Gusht

  :: Kontributi i Mirdites..J.Bulo

 :: NĖ GJURMĖT E ORIGJINĖS SĖ KASTRIOTĖVE

:: Permbajtja

  :: Mirdita Prejardhja e emrit

  :: Familja e Kastriotėve

  :: Mirdita Territori

  :: Islamizimi ne Shqiperi....

  :: Krijimi i enklavave kristjane

  :: Kisha dhe prelatat katolike

  :: Shqiptaret ne Mesjete

  :: Kontakt Admin

 

 
 
 

 

MIRDITA – TERRITORI 

 

Mirdita si realitet dhe si trevė konsolidohet jo vetėm nė kohėn e rezistencės antiosmane nė kohėn e Skėnderbeut por veēanėrisht pas vendosjes sė pushtimit tė vėndit. Ajo shėrbeu si strehė e popullsise shqiptare pėrreth saj e cila u shpėrngul duke shėnuar zgjerimin e territorit tė kėsaj enklave qė padyshim pėrbėn trevėn mė tė organizuar nė luftėn antiosmane falė tė cilės ruhen mė shumė se kudo tjetėr nė territoret shqiptare, tė idenditetit Iliro-Arbėrore, fetar, kulturor dhe fisnik shqiptar. Kėtė fenomen e pėrmend dhe M Shuflaj kur thotė;

“… kėtė lidhje fisesh e tregojnė edhe sot tė ashtuquajturit 3-bajrakėt e Ohrit; Kthella, Beshkashi dhe Selita. Stėrgjyshėrit e kėtyre vėllazėrive erdhėn nė rajonin e Mirditės qė nė kohėn e rrėnimeve tė para e tė tmerrshme turke nė Ohėr dhe rrethinė (1466). Qė nga viti 1641 dallohen mbi Lezhė nė Mat dhe Kurbin, Mirditėt dhe Selitėt.

Turqit i quanin atėbotė rebela” 1.

Ky territor i 3-bajrakėve nė fjalė pėrfshinė territoret e sotme nga Burreli nė Orosh dhe nga Malet e Lurės deri nė kufi me rrethinat e Krujės dhe fshatrat e Tiranės nė Jug.

Arsyet e lėvizjes dhe koncentrimit tė kėsaj popullate ashtu si dhe e popujve tė tjerė qė lėvizin drejt territoreve ku u ngulitėn, konsiston nė faktin se kėto territore ishin jo vetėm nėn zotėrimin e kastriotėve por tani ishin nė zemėr tė shtetit tė arbėrit qė pėrbėnte dhe epiqendrėn e luftės antiosmane. Kėtu kėta popuj gjenin jo vetėm mundėsine pėr tu mbrojtur nga shfarosja prej ushtrisė turke por edhe bazėn e vazhdimin e luftės pėr liri me nė krye Skėnderbeun.

Dyndjet e mėdha drejt Veriut tė Mirditės konsoliduan akoma mė tej formėsimin e kėsaj treve (Mirditės).

Pashko Vasa e prek sipėrfaqshėm kėtė fenomen kur thotė;

“Gega Llesh, Gega Dodė, Gega Tanush dhe njė gegė tjetėr emrin e tė cilit se mbaj mend, lanė malet e Pashtrikut, nė Jakovė, pa i jetėsuar dhe ceduar pėr tė shkuar e pėr t’u vendosur nė Mirditė. Ky dokumend qė u pėrkiste stėrgjyshėrve tė kryetarit tė Mirditės Bibė Doda Pasha, ishin nė posejdim tė tij i cili para se tė vdiste na i kishte treguar e na i kishte kėnduar (lexuar) dhe jemi tė sigurtė se biri i tij Preng Pasha duhet ta ketė nė dorė akoma” 2.

Pa dyshim personat qė pėrmend Pashko Vasa ishin Prijės Fisesh dhe bashkė me ta nė Mirditė erdhėn njė numėr i madh njerėzish.

Ky territor kufizohet me Drinin nė M Gjakovės dhe vazhdon deri nė Kthellė (afėr Rrėshenit).

Dyndje tė tjera per nė krahinė ka patur nga trevat shqiptare tė M Zi, fusha e nėn dhe mbi Shkodres dhe janė vendosur e mbėshtetur tek fiset vendase tė Mirditės nė territoret e Bajrakėvė tė Ohrit, Mirditės dhe Lezhės e Kurbinit dhe deri nė Dibrėn e Poshtme. Kėshtu mishella e krijuar nga popullsia vendase dhe e shqiptarėve tė tjerė krenarė tė gjithė arbėrore solli krijimin dhe unifikimin e njė tradite tė re tė njė realiteti tė ri shqiptar dhe pėrfundimisht krijimin e trevės sė Mirditės.

Uniteti etnokulturorė i krahinės, trashėgimia arbnore-shqiptare, feja, karakteri kryengritės dhe vetėqeverisja, gjuha, besa etj janė karakteristikė themelore qė e shoqėron kėtė realitet shqiptar si nė asnjė trevė tjetėr tė shqiptarėve nė Ballkan.

Kjo trevė e Madhe qė nė shek XV deri nė shek XVII shtrihej nga Shkodra nė Dibėr (nga Buna nė Drinin e Zi), nga Drini (M Gjakovės) deri nė Krujė e Tiranė dhe nga Shėngjini (deti) nė Prizren me procesin e islamizimit dhe Osmanizimit krahas konsolidimit tė saj nė aspektin hapsinor u shoqėrua dhe me njė proces tkurrje (zvogėlimi). Pėr rrjedhojė nė shek XVIII-IXX procesi i vetqeverisjes sė Mirditės, influenca tė prelateve katolik dhe e derės princore tė Gjon Markajve u shtri nga Luma nė Kurbin, nga perėndimi (vija imagjinare Shengjin-Vau Dejes) nė lindje (Drinin e Zi, Dibra e Poshtme).

Uniteti etnokulturor i trevės Mirditės nė kėto kufij ėshtė i qartė dhe i perceptueshėm edhe nė ditėt tona. Nuk ėshtė vėshtirė tė dallohet veshja tradicionale Mirditore (shqiptare) tek burrat, e njėllojtė si nė Vaun e Dejės, Koman e Lezhė nė perėndim, ashtu dhe nė Lurė, Baz (afėr Burrelit) nė Lindje. Po kėshtu ėshtė e njėjta veshje si nė Q Malit Srriēe, Thirre e diri nė Arren (nė veri) dhe nė Laē, Milot dhe Lundre nė kufi me malėsinė e Tiranės e Krujės (nė jug). Element sinifikativ i unitetit tė njė kulture e zakoni janė kėngėt, vajet, influencat konunore (e drejta zakonore) dhe mbi tė gjitha ruajtja e besimit katolik. Gjithė ky territor pėrfaqėson njė enklavė relativisht tė pastėr katolike.

Uniteti territorial i kėsaj treve nė kufijtė e lartpėrmendur shprehet dhe nė organizimin ushtarak (12 bajrakėt e Mirditės) nėn influencat e Princėve tė saj B Pashės, P Bibė Pashės (shekulli XIX) etj.

Kjo ide ilustrohet qartė nė ngjarjet kulmore tė historisė sė krahinės qė do tė shtjellohet nė kapituj tė tjerė tė kėtij libri.

Mirdita e sotme administrative perfaqesohet vetėm njė pjesė tė Mirditės historike dhe etnologjike.

Vijon Harta e Krahinės.

 

 

1.       E. Cabej “Problemi i vendit tė formimit tė gjuhės shqipe” (stru. Historinė. Tr. 1972 Nr.3)

2.       Catasto Veneto di Scutari, Vol I f.25.

3.       M Shuflaj “Serbėt dhe Shqiptarėt Tr.1926 f.23.

4.       Regjistri Osman i Sangjakut tė Dibrės i vitit 1467.

5.       S. Pulaha, krahina e Sanxhakut tė Dukagjinit gjatė shekullit XVI nė studimin Historik 1973 Nr.3 dhe 4.

6.       L Ugolini Pagine di Storia veneta, Roma 1933-1934, Vol III, F. 17-24. Po kėshtu nė kuvendin II tė Dukagjinit, Shp. 1608.

7.       Relacione; Tr. 1963, Vell. I.

8.       L Ugolini, vep. Pagine di Storia Veneta, f.29, 34 etj.

9.       Relacione… I f. 309.

10.    Relacione… I, f. 401.

11.    Relacione… Tiranė mė 1965, Vėll. II f. 69-71, etj.

12.    K Jerecek, romanin, Vol I f.52.

13.    M Shuflaj, Vep Ieperm F 104.

14.    M Shuflaj Vep I perm. F. 64

15.    F Granata, L’Albania e le missione italiane, nė revista d’Albania. 1942, Fascis. 4. F.230, Ja dhe Dibrri quhet Mirditė.

16.    Relacione II 379.  91 krahina barazohen me Fanin e Kthellėn. Si mision shumė mė i gjerė.

17.    Relacione II, fq. 415

18.    A theiner, Vetera munomenti, slavorum Meridionalium, Zagrab, 1875, F. 215.

19.    Hylli i dritės, Shkodėr 1931, N. 7-8, F. 437-438.

20.    Th Ippen, Die Gebirge des nordėestlichen Albaniens, Ėieu 1903, F. 42.

21.     M Shuflaj – Serbėt dhe Shqiptarėt fq. 62

22.     E vėrteta mbi Shqiptarėt – P Vasa fq. 73

 

 

 
 

 

Të gjitha të drejtat e rezervuara © 2003 mirdita.net