<%@ Language=JavaScript %> mirdita
 
         

Mirdita , miresevini ne www.mirdita.net Letersi, Histori, Art& Kulture, Forum, E-Mail falas me .. @mirdita.net                        

   English
 
 

  :: Preng Marka Prenga

  :: Prend Doçi

  :: Zef Skana

  :: Prend Suli

  :: Nikoll Kaçorri

  :: Preng Lekunda

  :: Ambroz Marlaskaj

  :: Patėr Anton Arapi

  :: Preng Bib Doda

  :: Zef Kol Ndoka

  :: Elena Gjika

  ::  Aleksander Mojsiu

  :: Kontakt Admin

  :: E-maili Juaj

 

 

 

PRENG BIB DODA

Njė nga figurat qėndrore tė historisė sė Mirditės. Princ i saj pėr njė periudhė tė gjatė, i biri i Bib Dod Pashės. Ka lindur nė Orosh nė vitin l860 nė derėn kapidanore. Ishte ndėr krerėt e Lidhjes Shqiptare tė Prizerenit nė vitin l878. Fishta do ta portretizonte me madhėshti nė kryeveprėn e vet epike “Lahuta e Malcis”.

Qeveria turke e internoi pėr 19 vjet nė Azinė e Vogėl pėr ta mėnjanuar nga roli i tij qeverisės nė Mirditė. Krerėt e Mirditės tė nxitur dhe nga Prend Doēi i bėjnė presion, Portės sė Lartė pėr lirimin e tij. Pas ndėrhyrjes sė Fuqive tė Mėdha, Preng Pasha kthehet nga internimi nė vitin 1904. Ka udhėhequr Mirditėn nė kuvendet e kohės, nė kryengritje kundėr tukut dhe nė pajtimin e gjaqeve. Pas shpalljes sė Pavarėsisė do tė ishte nje emėr me peshė nė politikėn shqiptare. Nė vitin l9l8 merr pjesė nė Kongresin e Durrėsit dhe zgjidhet nėnkryetar i Qeverisė sė Durrėsit. Vdes nė vitin 19l9 nė njė pritė nė afėrsi tė Lezhes.

Nė historinė e Mirditės pėr njė periudhė tė gjatė kohe kanė luajtur rol tė dorės sė parė dhe kapidanė tė tjerė tė Derės sė Gjomarkajve, si Lleshi i Zi, Preng Lleshi, Bib Dodė Pasha, Marka Gjoni, i cili ėshtė nė krye tė krerėve tė vilajetit tė Shkodrės nė vitin l908 nė njė nga nismat kombėtare tė Shpalljes sė Pavarėsisė etj. Gjon Marka Gjoni ėshtė kapidani i fundit qė e ushtron pushtetin e tij tradicional deri nė mbarimin e Luftės sė Dytė Botėrore.

 

Të gjitha të drejtat e rezervuara © 2003 mirdita.net